Kur keliauja Virsmai?

Apie subrendusią didžiąją viziją ir būsimus darbus

Griežlė su mažyliu © Martynas Jocius

Labas! Šįkart labai didelis ir šviesus labas, nes tai viena iš tų gyvenimo akimirkų, kai jauti esantis savo vietoje, savo kelyje, pilnas idėjų, ir būtinai nori visu tuo pasidalinti su bendraminčiais. Šiandien aš noriu papasakoti apie jau kurį laiką brandintą Virsmų viziją ir tuo pačiu paprašyti pagalbos, patarimų, ar tiesiog pabuvimo šalia dėl drąsos.

Nes dar iki galo nežinau, kaip tą viziją efektyviai įgyvendinti, ji dar neturi pagreičio, ir ji susideda iš viso rinkinio labai susijusių projektų. Bet atvirai pasakysiu: žinau, kad tam gyvenu, kad tam mane dar nešioja šis kūnas. Nes tai ne sumanymas, tai likimas.

Suprantu, kad lengva kalbėti apie planus ir svajones, o vėliau to iki galo nesiekti ar tiesiog nepasiekti. Bet su vizijomis yra truputį kitaip, ir aš tuoj papasakosiu kodėl.

Tai mano asmeninė nuomonė, o gal labiau asmeninis pajautimas ar tyrėjiška hipotezė, bet energijos prisotintos vizijos žmones aplanko (ar jiems yra dovanojamos), o ne būna jų pačių sugalvotos. Vizija yra lyg sąmonės išskriejimas iš kūno teritorijos ir prisilietimas prie to, kas yra labai toli, arba kas dar tik bus. Tarsi ateitis būtų ne ateitis, o dar nepažinta, nepastebėta, nesunokusi dabartis. Tai lyg "remote viewing".

Na gerai, gal šiek tiek per daug nuklydau nuo įprasto ir saugaus asfaltuoto kelio į fantastiškai gražių drugių pievą, todėl grįžkime į pradžią.

Pasidalinimas viešai tuo, ką mąstau ir ką planuoju nuveikti man visada buvo lyg įsipareigojimas nesustoti ir netgi paskubėti. Šiuo įrankiu norėčiau pasinaudoti ir dabar. Bet prieš tai noriu pasidalinti nuotrauka iš asmeninės idėjų lentos, kurioje fiksuoju ir kategorizuoju bei atrenku idėjas projektams ir problemų sprendimui. Tai neseniai surašytos mintys, kas man iš tiesų svarbu ir apie ką turėtų būti nauji projektai. Šie geltoni lapeliai paaiškins, kokia logika slepiasi už būsimų produktų ir projektų.

© Martynas Jocius

Taigi, ketinu gilintis į šias temas ir kažkokia forma jas versti realybe.

O iš to seka maži ir sunkūs, nemokami ir brangūs, greiti ir užtrunkantys asmeninio ir šeimos gyvenimo pokyčiai. Bet ypač dabar, pasaulio krizių ir karo Europoje kontekste, tai atrodo labai teisinga ir būtina kryptis, ir pokyčių negalima uždelsti.

Iš vizijos, minčių lapeliuose ir daugybės užrašų seka tokie pagrindiniai ilgalaikiai projektai:

 • Dvikalbis Virsmų žurnalas rūpimomis temomis Lietuvai ir plačiau
 • Stiprus vlogas apie gyvenimą ir nuotykius gamtoje
 • Aktyvus tinklaraštis apie procesą, kolaboracijas, pasaulio aktualijas
 • Vis nauja muzika iš gamtos kodu, sintezatoriais ir natūraliais instrumentais
 • Virsmų laiškai bendraminčiams

Tačiau visi šie ilgalaikiai projektai savyje apgyvendins įdomius mažesnius, nors dažnai labai sudėtingus projektus:

 • Ilgalaikės gyvūnų fotografijos slėptuvės statymas ir nuotykiai joje
 • Muzikos rinkinys "Music For Films" ir kiti
 • Sintezatorių instaliacijos gamtoje "Gyvybės ratas"
 • Interaktyvios generatyvinės muzikos instaliacijos kūrimas ir ekspozicijos šalyje
 • Sodo planavimas, sodinimas, priežiūra ir stebėjimai
 • Hamakų giraitė sodybos žemėje – miegui, laužui, muzikai, draugams
 • Pasakų garso įrašų rinkinys su generatyvine gamtos muzika
 • Kelionės atrasti naujų upelių ⇶ su hamaku, tenkara ir fototechnika
 • Kelionė į Dzūkijos miškus surasti ir nufilmuoti žalvarnį, kukutį, sketsakalį
 • Autonominio paukščių rūšių registravimo kompiuterio su AI balsų atpažinimu kūrimas
 • Ir kiti, kurių dar neatskleisiu... Pvz. "Gamtos žinynas"

Taigi, čia ne sumanymas, o gyvenimas. Dinamiškas gyvenimas, kurio negali suplanuoti, todėl vieni dalykai įvyks, kiti ne, dar kiti transformuosis. Tai mažiausiai penkmečio planas. Bet man tai svarbu ir tikra, ir tai yra su manimi kartu gyvenančios idėjos, kurioms aš skiriu susidėvėti savo kūną.

Beje, dėl pajautimo dirbti tarptautiniu mastu, tačiau kalbant lietuviškai ir dar kelioms kalbomis iškart, ir taip skleidžiant lietuvių kalbą kaip brangų žmonijos palikimą, interneto svetainė virsmai.lt bus perkelta į naują adresą virsmai.org, kur dalis tekstų gyvuos lietuvių ir kitomis kalbomis.

Tačiau man reikia tavo pagalbos. Pasidalinti patikusiomis nuorodomis savo rate. Jeigu patinka filmuota medžiaga – prenumeruoti Youtube kanalą ir pažymėti varpelį gauti pranešimams. O jeigu nepatinka – parašyti, ką turiu patobulinti, kad imtų patikti. Sureaguoti like'u į paskelbiamus įrašus Facebook'e arba parašyti komentarą, sekti Instagram paskyrą. Ačiū už paskiriamą minutę paskaityti ar paklausyti, nes rašau retai, skelbiu tik nuoširdžius darbus, o socialinių tinklų algoritmams tai nepatinka ir FB Reach metrika paprastai siekia vos 5%, skatinant pirkti reklamą. Ačiū už palaikymą, už kritiką, už atvirumą, už laiškus ir žinutes.

Kokie žinomi iššūkiai ir kliūtys visoms šioms idėjoms? Pagrindinė kliūtis esu aš pats. Nuo nenaudingų neuroasociacijų ir baimių iki įgūdžių trūkumo, nuo brangiai kainuojančios įrangos poreikio iki išorinių paslaugų pirkimo kainos ir paprasčiausio laiko trūkumo. Kadangi pilnu etatu dirbu IT srityje, vakarais užsiimu su vaikais, dar yra namų statyba ir buitis, savaitgaliai skirti šeimai ir tvarkymuisi, o naktį tenka truputį pailsėti, tai laiko neturiu tiek, kiek norėtųsi.

Bet tame yra ir daug privalumų! Kėlimasis 4:30 judėti į priekį su Virsmais turėtų padėti. Patirties trūkumas daro mane drąsesniu pradėti kažką naujo. Darbas IT finansuoja kūrybos įrankių įsigijimą ir sodybos statymą (kurioje juk ir vyks beveik visas veiksmas!). O gyvenimas su jauna šeima verčia mąstyti optimaliai ir kūrybiškai, ir augina vidinį nesavanaudišką globėją, kuriam kiti rūpi labiau, negu jis pats sau.

Taigi, viskas puiku, kelionė tęsiasi. Žingsnis po žingsnio į priekį ir tik į priekį, kol mirtis mus išskirs.

Vardas
Martynas Jocius
Instagram