Virsmai
Kelionės į gamtos dimensijas

Ryto ritualai: 2 nuostabios valandos sau ir savo asmeniniam projektui kiekvieną dieną

Kūrybinė valanda 2013 m. pavasarį. Įrankiai: Yerba mate arbata, Teneues sąsiuvinis, Stanton DJ Pro 3000 ausinės, Macbook Air, Ableton Live, Novation Launchpad, Roland R-05. Taip atsirado albumas "11:11".

English version: http://www.martynasjocius.com/blog/morning-rituals

Per trejetą paskutinių metų ieškojau būdo dirbti ir produktyviai, ir įdomiai, ir skirtingose srityse vienu metu. Atlikau daugybę nesėkmingų eksperimentų, vis dėlto kai kurie eksperimentai buvo sėkmingi.

Šiame straipsnyje noriu pasidalinti padarytomis išvadomis ir papasakoti apie vieną įdomų būdą rasti laiko svarbiems darbams.

Tai ryto ritualas, ir jis veikia.

Tikslus rytas virsta prasminga diena

Buvo 5:55 ryto, ir mano žadintuvas suskamėjo tuo pačiu laiku, kaip ir kiekvieną darbo dieną. Tyliai atsikėliau ir pradėjau vykdyti iš anksto suplanuotą, tikslią veiksmų seką: nuėjau į virtuvę ir įjungiau virdulį, grįžęs iš vonios karštu vandeniu užpyliau Yerba mate arbatą, o tada dvidešimčiai minučių atsisėdau medituoti (nuo 2011 metų daugiausiai naudoju Transcendentinę meditaciją).

Po meditacijos atsinešiau iš virtuvės arbatą, per ausines paleidau groti ramią muziką ir ėmiausi savo užrašų. Sunku nusakyti tą pilnatvės jausmą, kuris užplūsta susijungus brėkštančiam rytui, arbatai, muzikai ir rašymui apie dalykus, kurie iš tiesų rūpi.

Praėjus dešimčiai minučių padėjau užrašus į šalį ir pasinėriau į rytinę darbo sesiją. Turėjau lygiai valandą mažu, bet tvirtu žingsniu priartėti prie savo svajonės — atpalaiduojančios muzikos albumo "Flow".

Taip mane pasitiko 8:00 ryto. Buvo gera jausti nedidelį, bet tikrą progresą, ir žinoti, kad jau rytoj pratęsiu darbą su įkvepiančia idėja. Padėjau projektą į šalį, nusiprausiau duše, pavalgiau pusryčius ir visai dienai išėjau į ofisą, kur dirbau su kitu projektu.

Tai buvo įkvepiantis ir puikus rytas, o projektas "Flow" buvo sėkmingai įgyvenintas maždaug po 2 savaičių nuo tos dienos.

Rasti laiko ir energijos savo projektui tikrai įmanoma

Mes visi turime bent po vieną didelę svajonę. Mes turime svajones, nes svajonės daro mus gyvais.

Tačiau tuo pat metu mes esame modernios visuomenės nariai, įsprausti į nebepastebimus vartojimo įpročius, finansinius įsipareigojimus ir kapitalistinę mąstymo paradigmą.

Siekdami materialios gerovės mes labai lengvai apsistatome darbais, apsikrauname veiklomis, į savo pasaulį nenoromis, bet patys įsileidžiame nuovargį, tamsą ir visiems gerai pažįstamą laisvo laiko neturėjimą.

Galų gale imame gyventi gana pilką, lengvai nuspėjamą gyvenimą, kuriame nebelieka vietos menui, saviraiškai ir nestabdomai kūrybai.

Tačiau svarbu suprasti, jog apribojimai yra vienas didžiausių mūsų turtų. Su sąlyga, kad mokame jais pasinaudoti, įdarbindami protingas taisykles ir technikas. Apribojimai ir yra toji priežastis, kuri išlaisvina mumyse kūrybiškumą ir apsaugo nuo blaškymosi tarp daugybės galimų kelių.

Ryto ritualo struktūra

Ryto ritualas yra sprendimas, kuris vienu metu ir ugdo žmogaus valią, ir sustiprina dvasią, ir gerai nuteikia visai dienai, ir padeda užsiimti tuo, kas svarbu, tačiau kam paprastai nelieka laiko. Dar daugiau, visa tai vyksta toje paros dalyje, kai esame pailsėję ir dar turime daug energijos.

Mano asmeninė ryto ritualo versija yra labai paprasta ir idealiu atveju atrodo taip:

  • 5:55 - Žadintuvas.
  • 6:05 - Kėlimasis ir vandens užvirimas.
  • 6:10 - Arbatos gamyba ir 20 min. meditacijos pradžia.
  • 6:35 - Meditacijos pabaiga, pasiruošimas rašyti.
  • 6:40 - Muzikos klausymasis, arbatos gėrimas ir rašymas.
  • 7:00 - Kūrybinės valandos pradžia.
  • 8:00 - Kūrybinės valandos pabaiga.
  • 8:05 - Pusryčių ruošimas ir trumpa mankšta.
  • 8:15 - Dušas.
  • 8:30 - Pusryčiai.

Ši struktūra gali būti laisvai keičiama ir pritaikoma prie asmeninio gyvenimo subtilybių, netgi keistis priklausomai nuo metų laiko, projekto pobūdžio bei kitų aplinkybių. Aš pats darbą su asmeniniu projektu kartais pakeičiu knygos skaitymu, susikaupusių nedidelių užduočių atlikimu ir t.t.

Ir visai nebūtina tai daryti anksti ryte. Ryto ritualas taip pat gerai veikia netgi atsikėlus 9:00 ar 10:00 ryto. Svarbiausia yra vos atsikėlus įvykdyti savo nustatytą tobulą veiksmų seką, nes ji pakeičia visos dienos būseną ir nuotaiką.

Taip pat svarbu paminėti, jog norint atsikelti 6:00 ryto išsimiegojus ir jaustis patenkintam gyvenimu, būtina rūpintis gera miego kokybe ir ne tik nueiti miegoti iki 23:00, bet ir sveikiau maitintis, vakare kokybiškiau ilsėtis. Tai reikalauja tam tikros disciplinos ir pasiryžimo eksperimentuoti, tačiau disciplina ir protinga rutina yra vienas lengviausių būdų neišsekinti savęs miesto gyvenime.

Yra dar keletas dalykų, į kuriuos noriu atkreipti dėmesį.

Pirma, eksperimento būdu pastebėjau, jog iki 8:00 geriama kava atneša daugiau įtampos, o jos sukelta euforija ir energija greitai išgaruoja. Skirtingai veikia kofeino turinčios arbatos (žalioji arbata, juodoji arbata, Pu-erh, Yerba mate), kurios maloniai energizuoja, tačiau nevargina ir nesukelia įtampos. Būtent todėl ryto ritualo metu geriu arbatą, o ne kavą.

Antra, atsikėlus ryte labai svarbu rasti tvarkingą ir jaukią aplinką, nes be ritualo veiksmų daugiau niekam nereikia skirti nei laiko, nei dėmesio. Ryte kiekviena akimirka brangi. Todėl dar vakare reikėtų susitvarkyti virtuvę, netgi pasiruošti arbatą, virdulį, švarius indus. Meditacijos ir darbo vieta taip pat turi būti iš anksto paruošta. Vakaro energija tam puikiai tinka, nes labai lengvais fiziniais darbais užsiimantis protas lengviau atsipalaiduoja ir pasiruošia nakčiai.

Trečia, ryto ritualą aš asmeniškai taikau tik darbo dienomis, o savaitgaliai skirti spontaniškumui ir poilsiui, rutiniškų užsiėmimų juose beveik nebūna.

Laimėjimus dovanoja teisingas veiksmų išdėstymas

Ryto ritualas yra nuostabi idėja, kuri išverčia “realybę” į išvirkščią pusę, išlaisvindama visus vakarus maloniam ir kokybiškam poilsiui, o rytus energingai kūrybai.

Juk svarbiausia viską tvarkingai sudėlioti laike. Visai kaip žodžius sakinyje, kad šis įgautų prasmę. Veiksmų sintaksė yra viena didžiausių produktyvumo paslapčių.

Taigi, ryto ritualas gali būti išsigelbėjimas ne tik tiems, kurie nori laipsniškai pereiti prie naujos veiklos, bet ir tiems, kuriems būtinas stabilus pagrindas po kojomis, tačiau drauge ir išlaisvinta dvasia.

Ir tai atitinka tikruosius žmogaus poreikius. Svarbu ieškoti sprendimų, gerinti savo dienų kokybę ir ištobulinti kiekvieną turimą valandą.

Daugiau straipsnių