Virsmai
Kelionės į gamtos dimensijas

Užrašų programos Reflection atsiradimo istorija ir kūrybos procesas

Šiandien noriu pasidalinti kiek netikėta asmenine istorija apie naujo kūrinio atsiradimą. Šis pasakojimas apie naują užrašų programą Reflection.

Ši istorija šiek tiek netikėta, nes praėjusių metų viduryje aš atradau naują ir tikrai daug gerų emocijų dovanojusią veiklą – save grojančios elektroninės "generatyvinės" muzikos kūrimą ir filmavimą gamtoje. Tos nedidelės, dažnai visai atsitiktinės kelionės į miškus ar prie upių anuomet dovanojo man tikėjimą, jog artėja naujo albumo išleidimo diena, ir aš maniau, jog iki metų pabaigos būtent naujas muzikos albumas bus tas dalykas, kurį spėsiu paruošti ir kurio tikrai ilgai laukiau.

Tačiau praėjusią vasarą mane aplankė labai stipri vizija apie keleto programų sukūrimą, ir aš nusprendžiau padaryti nedidelį eksperimentą, paskirdamas 3 savaites sužinoti, ar viena iš idėjų turi potencialą ir atitinka mano idėjoms keliamus reikalavimus.

Šis straipsnis būtent apie tai.


Apie asmeninių užrašų naudą esu pasakojęs labai daug kartų ir įvairiomis formomis, todėl nieko nuostabaus, jog virš 12 metų ne tik naudojau popierinius sąsiuvinius, bet ir įvairias programas. Vienos jų man patiko labiau, kitos mažiau. Vienos buvo labiau specializuotos, kitos universalios, tokios kaip tekstų rašymo programos. Bėgant laikui aš pamačiau, jog čia yra galimybė, laisva vieta programų rinkoje: nebuvo man patinkančios užrašų programos, kuri būtų ir paprasta, ir man graži, ir nesiunčianti mano tekstų į serverius debesyje, ir duomenis sauganti paprastu, atviru formatu.

Visus šiuos išvardintus kriterijus atitinka Reflection, tačiau noriu grįžti į pradžią ir pradėti nuo idėjos patikrinimo.


Taigi, vasaros antroje pusėje, nors ir buvo labai intensyvus, įvykių pilnas laikas, aš nusprendžiau paskirti 3 savaites ir vakarais pabandyti sukurti labai paprastą programos prototipą ar bent jau jo užuomazgą. Tikslas buvo pažinti užduoties sudėtingumą ir suprasti, kiek galiu pasistūmėti per 3 savaites, nes taip galėsiu įvertinti, ką įmanoma nuveikti per 3-4 mėnesius, kasdien paskiriant tik po valandą.

Mąstant racionaliai, kiek iš tiesų aš galiu sukurti per 3 savaites, t.y. per 3 x 5 x 1 = 15 valandų? Valandų skaičius skamba kaip pernelyg mažas, todėl kartais geriau tiesos nežinoti, tiesiog apsispręsti veikti.


Taigi, 3 savaitės praėjo labai greitai, bet aš negalėjau atsistebėti tuo, kas įvyko.

O įvyko tai, ko visai nesitikėjau ir kas netgi nėra susiję su progresu ar rezultatais.

Esmė ta, jog aš patyriau savęs išpildymą pačiame darbo procese. Jaučiausi laimingas. Nieko netrūko. Tas džiaugsmas buvo tikrai labai gilus ir esminis.

Ir jis mane išmokė, jog visada svarbi pati kūrybinė kelionė, nes būtent ji parodo, ką daryti iš tiesų patinka, o ką reikėtų gerai apmąstyti ir pakeisti. Pats rezultatas nėra toks svarbus, nes anksčiau ar vėliau jis vis tiek bus, bet rezultatas niekada nebus galutinis, darbas turės tęstis toliau. Todėl svarbiausia sutelkti dėmesį į procesą ir užsiimti tuo, kas labiausiai patinka.

Man tai buvo didelis suvokimas, tarsi kažko seniai žinoto ir pamiršto išnirimas į dienos šviesą.

Tą dieną aš supratau, jog kiek laiko ar pastangų bereikėtų, Reflection sukursiu iki galo ir vieną dieną parodysiu produktą pasauliui.


Bėgo savaitės ir mėnesiai, o aš stengdavausi rasti laiko vakarais. Ne visada pavykdavo, bet pavykdavo gana dažnai.

Visą kūrimo laiką Reflection programa jau naudojausi pats, todėl galėjau suprasti, kas man svarbiausia, kaip patogiausia rašyti, skaityti ir organizuoti mintis.

Ir štai 2018 metų lapkričio pradžioje Reflection pateko į Mac App Store. Nusprendžiau kitoms platformoms (Windows, Linux) kol kas programos nepritaikyti, nes geriau naujus produktus išbandyti su mažesniu žmonių ratu. Vis dėlto iš pradžių jie turi įvairių nepastebėtų bėdų, kurias reikia ištaisyti.

Iki šiol Reflection yra šioje pirminėje stadijoje ir įrankiu naudotis gali tik Mac kompiuterių naudotojai.

Tačiau kokios yra svarbiausios pamokos ir įžvalgos? Labai trumpai, jos yra trys.

  1. Pats darbas įkvepia, ramina ir išlaisvina, jeigu gali pats nuspręsti viską iki mažiausių detalių. O tuo dažniausiai pasižymi asmeniniai projektai.
  2. Kai įmanoma, produktą reikia kurti sau, nes taip geriau supranti naudotojų poreikius. Kai kūriniu sprendi savo paties problemą (nepatogumą, neefektyvumą, nežinojimą ir t.t.), tuomet gali daug geriau pritaikyti jį ne tik sau, bet ir visiems panašiems žmonėms. Nereikia spėlioti ir klaidžioti pasirinkimų labirinte.
  3. Svarbu iš anksto apsispręsti, į kurią idėją susifokusuosi ateinančiais mėnesiais, ir kiekvieną dieną skirti bent 30-60 min. realiam, protingam darbui.

Reflection kelionė tęsiasi, kiekvieną mėnesį papildau ją naujomis savybėmis ir pataisymais. Artėja laikas, kai produktas tiesiog veiks su minimalia priežiūra. Jau dabar jis tiesiog veikia, o žmonės iš viso pasaulio man siunčia laiškus. Jiems patinka Reflection estetika (kas labai džiugina), nors kartais pritrūksta kokios nors savybės.

Turiu pridurti, jog Reflection tapo kasdien naudojamu įrankiu ne tik asmeniniams užrašams, bet ir darbo užrašams. Naudoju šią programą visada, kai noriu išsaugoti įrašų chronologiją, tačiau kaskart matyti tik naujausius įrašus ir taip saugoti savo dėmesio lauką nuo senesnių minčių.

Jeigu įdomu ir turi Mac kompiuterį (t.y. kompiuterį su macOS), būtų labai smagu sužinoti tavo nuomonę ir patirtį rašant. Reflection yra saugi rašymo programa ir visi įrašai saugiai liks tavo kompiuteryje, nepasieks kūrėjo (kuo nepasižymi didžioji dauguma kitų užrašų ar raštelių programų).

Reflection galima nemokamai parsisiųsti iš App Store paspaudus šią nuorodą:

https://itunes.apple.com/us/app/reflection-personal-journal/id1441459828

Ir dar labai noriu pasakyti, kad jeigu tik nori ką nors nuveikti, pakeisti, sukurti, tačiau atrodo, jog nėra laiko ar netinkamos kokios nors aplinkybės, vis dėlto verta tiesiog apsispręsti, nuvyti visas mintis ir imtis darbo, o pasaulis prisitaikys prie tavo tvirto ketinimo.

Daugiau straipsnių